Norvežanka na vrhu, Slovenki med deseterico

Prva tekma 12. sezone svetovnega pokala je v Wisli potekala v deževnem vremenu na ledeni smučini in plastični podlagi za pristanek, dve Slovenki pa sta končali med najboljšo deseterico.

Nika Križnar [foto: Jure Makovec / OK Ljubno]

Uvodno tekmo 12. sezone svetovnega pokala v poljski Wisli je že pred samim začetkom zaznamoval dež, ki je v kombinaciji z vetrom poskrbel za odpoved poskusne serije. Prvo serijo je nato žirija izpeljala brez večjih težav, minila je v deževnem vremenu, veter pa se je umiril. Od Slovenk je bila po prvem skoku najboljša Ema Klinec na 8. mestu s 119 metri in 114,0 točkami, Nika Križnar je s 118 metri in 109,2 točkami zasedala 10. mesto, Urša Bogataj je bila s 112.5 metri in 99,6 točkami na 19. mestu, do točk se je prebila tudi Nika Prevc s 104 metri in 83,4 točkami na 29. mestu. Žal sta izven finala ostali Katra Komar z 99 metri na 32. in Jerneja Repinc Zupančič z 91 metri na 37. mestu.

V vodstvu je bila Norvežanka Silje Opseth s 123 metri ter 124,3 točkami pred Avstrijko Saro Marito Kramer, ki je skočila 121.5 metrov in je zbrala 120,3 točk, tretja je bila Japonka Sara Takanaši s 121 metri in 120,1 točkami.

V finalni seriji je Prevčeva skočila 113.5 metrov in je s 176,6 točkami končala na 25. mestu. Bogatajeva je pristala pri 114.5 metrih, 203,9 točk pa je bilo dovolj za končno 18. mesto na uvodu nove sezone. Tri mesta je s 121 metri in težjimi vremenskimi razmerami v finalu pridobila Križnarjeva, ki je z 228,2 točkami končala na 7. mestu. To je bila tudi najboljša slovenska uvrstitev danes, saj je Klinčeva v dobrih razmerah skočila 124 metrov, 226,8 točk pa jo je popeljalo na končno 8. mesto. “Moram biti vesela, to je šele začetek sezone. Skoki še niso tisti pravi, to verjamem. Malo gre še gor, malo dol, lovim se še. Malo sem jezna na prvi skok, saj nisem začela, kjer sem včeraj končala v kvalifikacijah. 7. mesto ni tako narobe. Če bom štartala s tega naprej in nikoli ne bom slabša, potem to odkljukam že zdaj,” je po tekmi menila Križnarjeva.

Druge zmage v karieri se je razveselila Opsethova s 127 metri in 251,6 točkami pred Avstrijko Kramerjevo, ki je pristala pri 125 metrih, zbrala pa je 244,2 točk, tretja je bila še ena Avstrijka, Eva Pinkelnig s 126.5 metri in 243,1 točkami.

Analizo uvodne preizkušnje je napravil tudi glavni trener Zoran Zupančič: “Po vsem tem moramo ostati mirni. Res je, da smo po treningih in kvalifikacijah pričakovali več. Ni pa razloga za preplah, saj sam vem, da punce znajo skočiti. Nekaj težav je bilo danes v smučini, še malo več zaradi dežja, morda tudi pritisk prve tekme, a punce znajo skakati in ostati moramo mirni.”
Jutri bo v Wisli na sporedu še ena tekma svetovnega pokala z začetkom ob 12. uri.

Rezultati: Svetovni pokal .: Wisla