V Planici prva tekma Stochu, točke sedmim Slovencem

Prvo tekmo finala svetovnega pokala v Planici 2018 je dobil skupni zmagovalec svetovnega pokala Kamil Stoch, točke pa je osvojilo kar sedem slovenskih orlov.

Kamil Stoch je slavil zmago v Planici [foto: Klemen Zibelnik/smucka]

Na 29. tekmo svetovnega pokala v smučarskih skokih v sezoni 2017/18 se je uvrstilo kar deset slovenskih skakalcev, kar sedem pa jih je pred 12.600 gledalci skočilo med dobitnike točk. Po prvi seriji je bil Žiga Jelar z 210.5 metri na 26. mestu, Robert Kranjec je bil z 214.5 metri 20., Bor Pavlovčič, Jurij Tepeš in Tomaž Naglič so z 230, 225 in 222.5 metri zasedali mesta med 14. in 16., Anže Semenič je bil z 228.5 metri 11., najboljši pa je bil Peter Prevc z 227.5 metri na 8. mestu. Vodil je Poljak Kamil Stoch z 245 metri pred Norvežanoma Robertom Johanssonom in Johannom Andrejem Forfangom, ki sta poletela 245 in 242 metrov. Brez finalne serije so od naših ostali Cene Prevc, Anže Lanišek in Jernej Damjan.

V finalni seriji je Jelar z 218.5 metri in skupno 385,1 točkami letošnjo sezono končal za 24. mestu, Pavlovčič je v finalu z 206 metri izgubil nekaj mest in je s 398,5 točkami osvojil 18. mesto, Naglič je sezono zaključil z 213 metri ter 400,5 točkami na 17. mestu. Žal je izgubil tudi Prevc, ki je z 215 metri in 404,0 točkami končal na 15. mestu, pred njim sta bila od naših Tepeš z 221 metri v finalu in 411,1 točkami na 12. mestu in Kranjec z 232.5 metri ter 412,7 točkami na 10. mestu. Za TV Slovenija je izkušeni letalec po tekmi povedal: “Izredno sem se oddahnil po zadnjem skoku. Pri prvem sem storil napako, pred drugim pa sem si rekel, gremo, to je zadnji polet. Zelo sem vesel, da sem po dveh letih neletenja tako hitro prišel zraven.” Že po koncu tekme je bil diskvalificiran Semenič zaradi neustreznega dresa, tako da je osvojil eno točko za 30. mesto, sicer bi bil naš najboljši na 9. mestu.

30. zmage v karieri in druge v Planici se je razveselil Kamil Stoch z 234 metri v finalu in s skupno 455,9 točkami, drugi je bil Forfang z 234.5 metri in 452,2 točkami, na tretje mesto pa se je povzpel lanski zmagovalec Planice, Stefan Kraft, ki je v finalu skočil prav tako 234.5 metrov, zbral pa je 443,0 točk. “ ukaj res uživam, to je moja najljubša skakalnica. Vesel sem ekipnega uspeha Poljske. Rad bi se zahvalil predvsem trenerjem, s katerimi trdo delamo in tako pridejo uspehi. Skakati brez pritiska je zanimiv občutek, a prav lahko bi se ga navadil,” je razmišljal današnji zmagovalec.

V skupnem seštevku poletov ima Andreas Stjernen 212 točk, drugi je Johansson z 200 točkami, tretji pa Stoch s 150 točkami. Brata Prevc si delita 10. mesto z 74 točkami. V skupnem seštevku svetovnega pokala je zdaj najboljši Slovenec Peter Prevc, ki je na 16. mestu s 384 točkami prehitel Damjana, ki je zdaj 17. s 371 točkami. V seštevku Planica7 po treh serijah vodi Forfang pred Stochom in Johanssonom, najboljši naš je Tepeš na 10. mestu. “Užitek mi je skakati na tej lepi napravi. Vesel sem drugega mesta. Pravzaprav sem zelo vesel, saj je takega Kamila res težko premagati. Je odličen tekmovalec. Super je bilo leteti daleč in upam, da bo tako šlo tudi naprej,” je zbranim novinarjem dejal Forfang.

Jutri bo pod Poncami na sporedu ekipna preizkušnja, Goran Janus pa je po tekmi povedal, da bodo za Slovenijo nastopali Domen Prevc, ki je danes letel kot predskakalec, Robert Kranjec, Anže Semenič in Peter Prevc.

Rezultati: Svetovni pokal .: Planica